Jakim sposobem docieplić budynek?

Wykończenie elewacji domu to zwykle jedne z ostatnich prac prowadzonych na zewnątrz domu. Poświęcamy im wiele uwagi, ponieważ stanowią nie tylko o urodzie budynku, ale też o jego funkcjonalności. Zwłaszcza istotne jest prawidłowo wykonane ocieplenie, od którego zależą komfort i zadowolenie mieszkańców.

System docieplania a elewacja budynku

Wykończona elewacja budynku powstaje dzięki ułożonym kolejno warstwom. To dzięki ich układowi i strukturze budynek w przyszłości będzie zabezpieczony z jednej strony przed stratami energii, a z drugiej przed działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza przenikającym do środka wiatrem. Nie trudno sobie wyobrazić, że taka konstrukcja przekłada się na realne obniżenie kosztów utrzymania domu związanych przede wszystkim z ogrzewaniem.

Z tego względu ważną rolę w elewacji odgrywa system docieplania. O jego obecności nie można zapomnieć podczas wykańczania nowych budynków. Docieplanie budynków to też ważna część robót wykonywanych podczas remontów domów już liczących trochę lat. W obu wypadkach kolejność czynności jest niemal taka sama. W starszym budownictwie musimy przygotować powierzchnię do położenia warstwy ocieplenia. Wymaga to przeważnie skucia starych luźnych tynków, oczyszczenia powierzchni i jej zagruntowania. W nowo wybudowanym obiekcie etap prac termoizolacyjnych stanowi część projektu, więc jest konsekwentnie realizowanym elementem budowy.

Do ocieplania stosujemy najczęściej sprawdzone od lat płyty styropianowe lub wełnę mineralną. Przykleja się je na klej, tak, by przylegały do siebie ściśle bez szczelin. Sprawdzonym sposobem jest układanie płyt na tak zwaną mijanką, wówczas redukujemy niebezpieczeństwo tworzenia się mostków termicznych. Kiedy klej zwiąże warstwę izolacji z murem, zwykle po kilku dniach, wprowadzamy mechaniczne łączniki, czyli kołkujemy ocieplenie. Na tak przygotowane i przytwierdzone ocieplenie nakłada się kolejną warstwę, czyli siatkę zbrojącą. Siatka zespoli się z ociepleniem za sprawą kleju.

Wykończenie elewacji, czyli kolejne warstwy

Po wyschnięciu kleju na siatce nadchodzi moment, aby pomyśleć o położeniu tynku. W zależności od tego, jakiego materiału użyto do termoizolacji, to taki trzeba dobrać tynk. Warstwa docieplenia wykonana za pomocą wełny mineralnej wymaga mineralnego tynku paroprzepuszczalnego. Izolacja ze styropianu pozwala na dobór dowolnego tynku zewnętrznego cienkowarstwowego.

Wreszcie przychodzi pora na wykonanie ostatniej warstwy fasady budynku. Jednak to, że jest ostania, nie oznacza, że najmniej ważna. Wobec farby elewacyjnej mamy spore wymagania, gdyż to ona zabezpiecza i niejako domyka wcześniej położone elementy, bez niej wykonane wcześniej docieplenie nie spełni swej funkcji. Stosujemy zatem produkt wytrzymały na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych, odporny na promieniowanie UV, wpływ wilgoci, rozwój pleśni, uszkodzenia mechaniczne… Ponadto oczekujemy, by jej kolor był trwały, cała powłoka łatwa do utrzymania w czystości. Wśród oferowanych produktów możemy wybrać farby akrylowe, silikonowe lub silikatowe.

Docieplenie budynku to rodzaj prac budowlanych, który wymaga metodycznego podejścia. O skutecznej termoizolacji domu możemy mówić tylko wtedy, gdy zachowamy kolejność prac i wykorzystamy odpowiednie materiały.