Ile kosztuje remont mieszkania?

Kupując mieszkanie, zarówno nowe, jak i z rynku wtórnego, trzeba się liczyć z koniecznością wykonania remontu. To dość kosztowna czynność, ale każdy właściciel prędzej czy później musi się z remontem zmierzyć. Część osób wynajmuje sprawdzoną firmę od wykończenia wnętrz, niektórzy, licząc na oszczędności, przeprowadzają remont samodzielnie. Jakie są koszty remontu mieszkania i ile kosztuje remont w praktyce.

Szacowany koszt remontu

Niezależnie od tego, czy remont ma być generalny, czy to tylko odświeżenie wnętrz, należy się do niego odpowiednio przygotować. Również finansowo. Dlatego warto wcześniej oszacować wydatki. Szacowany koszt remontu zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania lub domu, zakresu planowanych prac, cen materiałów oraz stawek wykonawców. Ustalenie budżetu na konkretne etapy prac oraz jego części składowe pozwala zachować kontrolę i swobodnie operować posiadanymi środkami pieniężnymi. Istotne jest także zapoznanie się z cenami materiałów, które będą potrzebne do wykończenia remontu. Oprócz farby czy płytek, niezbędne są zaprawy, kleje, taśmy oraz inne akcesoria budowlane. Profesjonalne firmy wykonujące usługi remontowe często pracują na własnych materiałach, dzięki czemu płaci się tylko za to, co zostanie zużyte. W kosztorysie warto zaplanować budżet na nieprzewidziane wydatki.

Składowe remontu

Koszt remontu mieszkania jest zależny od wielu czynników, takich jak wielkość mieszkania, województwo, zastosowane materiały, poziom skomplikowania prac, stan ogólny mieszkania. Zakładając, że mieszkanie wymaga jedynie odświeżenia, można oszacować koszty remontu poszczególnych pomieszczeń.

Łazienka jest trudnym miejscem do przeprowadzania remontów. Trzeba w niej zastosować materiały o wyższej odporności na wilgoć. Remont łazienki o powierzchni 10 m², obejmujący wymianę armatury i wanny, położenie kafelków podłogowych i ściennych wraz z fugowaniem, wymianę punktów hydraulicznych – baterii umywalkowej i wannowej oraz montaż grzejnika, to koszt około 4 500 zł netto. Do kosztu prac wykonawczych doliczyć trzeba ceny materiałów i elementów wyposażenia. Pełne umeblowanie średniego salonu o powierzchni 15 m² meblami z sieciówek to koszt około 3 000 złotych. Drugie tyle kosztuje gruntowanie ścian, szpachlowanie ubytków, malowanie oraz montaż paneli. Remont sypialni o powierzchni 8 m², obejmujący zakup prostych mebli wynosi około 2 000 złotych. Najdroższy jest remont kuchni. Średni koszt odnowienia 12 m² wynosi około 10 000 złotych. W jego skład wchodzi położenie płytek na podłodze i ścianach, gruntowanie i malowanie ściany nieobjętej płytkami, zakup armatury i podstawowych sprzętów oraz szafek.

Całkowity koszt można obniżyć, wybierając tańsze meble i tekstylia. Ze względu na dużą rozpiętość cenową, trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje remont mieszkania.  Można przyjąć, że minimalna kwota remontu na 50 m², to 20 000 złotych.