Jakie wylewki podłogowe stosowane są w budownictwie?

Wylewka podłogowa to podkład pod przyszłą posadzkę, odgrywający bardzo ważną rolę na etapie wykańczania pomieszczenia, a także w przyszłym użytkowaniu danego podłoża. Ma bezpośredni wpływ na to, czy posadzka będzie estetyczna i trwała. Wylewka stosowana jest również jako warstwa dociążająca i kryjąca, gdyż pod nią rozprowadza się przewodu instalacji wodnej, kanalizacyjnej i grzewczej. Musi być wytrzymała, odporna na różnorodne uszkodzenia mechaniczne oraz oddziałujące na nią miejscowo obciążenia.

Jakie wylewki podłogowe stosowane są w budownictwie?

Obecnie w budownictwie stosuje się kilka rodzajów wylewek podłogowych. W tym artykule opiszemy najważniejsze z nich, które realizowane są przez naszą firmę w ramach usług wykończeniowych.

Wylewki podłogowe zapewniane przez naszą firmę

  • Wylewki betonowe. Beton jest powszechnie wykorzystywany do budowy i wykańczania różnego rodzaju obiektów budowlanych. Posadzki betonowe obecnie znajdują zastosowanie nie tylko w budynkach przemysłowych, ale i mieszkalnych. Ich główną zaletą jest wytrzymałość. Taka posadzka wykazuje odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, w tym ścieranie czy działanie wilgoci. Odpowiednio położona świetnie sprawdzi się w tzw. mokrych pomieszczeniach, czyli w łazience, kuchni, pralni czy garażu. Brak spoin sprawia, że jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości.
  • Wylewki szybkosprawne. Są to wylewki, które po wylaniu bardzo szybko się wiążą, dlatego umożliwiają realizację dalszych prac, jak np. układanie płytek ceramicznych, już następnego dnia.
  • Wylewki samopoziomujące. Zapewnia perfekcyjnie gładką powierzchnię, która nie wymaga wyrównania. Pozwala więc na uniknięcie wielu problemów związanych z poziomowaniem podkładów w przypadku tradycyjnych wylewek. Poziom przyszłej posadzki wyznaczany jest przy pomocy niwelatora i specjalnych stojaków niwelujących. Później należy już tylko odpowiednio wylać mieszankę, a po skończeniu ostatecznie wyrównać szczotkami. Cały proces układania wylewki samopoziomującej wymaga pewnych umiejętności, jednak nie jest zbytnio skomplikowany. Należy jednak pamiętać, że wylewka samopoziomująca dość wolno się wiąże i schnie.